صد دروازه
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

آخرین خبر : بازدید فرمانده ارتش از یک یگان پدافندی

تاریخ انتشار: 97/09/28 10:14

ایسنا/ امیر سرلشکر موسوی باحضور در منطقه پدافند هوایی شمال شرق مشهد، از بخش های مختلف این یگان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، از قسمت های مختلف منطقه پدافند هوایی شرق بازدید و آمادگی رزمی و تاکتیکی این یکان را مورد ارزیابی قرار داد.

بازدید از اماکن بازسازی شده منطقه پدافند هوایی شمال شرق از دیگر برنامه های امیر سرلشکر موسوی در این بازدید بود.

گفتنی است امیر سرتیپ صباحی فرد، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، فرمانده کل ارتش را در این بازدید همراهی می کرد.

نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
چهارشنبه 28 آذر 1397

آخرین خبر : ناگفته‌هایی از عملیات ارتش علیه داعش

تاریخ انتشار: 97/09/23 15:41

فارس/ فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی بابیان اینکه در سال 93 که داعش تا «خانقین» آمد، 17 مورد عملیات شناسایی بالای سر داعش انجام دادیم اما جرئت نکردند حتی یک گلوله به سمت ما شلیک کنند.

امیر سرتیپ دوم خلبان یوسف قربانی در نوزدهمین یادواره امیران، سرداران و 150 شهید شهرستان سیمرغ با محوریت امیر سرلشکر خلبان شهید احمد کشوری و اولین سالگرد دو شهید خوش‌نام این شهرستان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدا، اظهار کرد: به فرمایش حضرت آقا یاد و خاطر شهدا کمتر از شهادت نیست که به‌عنوان هم‌رزم شهید کشوری از شما تشکر می‌کنم.

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه امروز هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران قدرتمندترین یگان هوایی خاورمیانه و پشتیبان ولایت و مردم عزیز است، تصریح کرد: افتخار می‌کنیم که به‌عنوان ادامه‌دهنده راه شهدا مثل شهید کشوری هستیم.

وی ادامه داد: امروز هوانیروز با توجه به تحریم‌هایی که دشمن انجام داده به دانش بومی‌سازی قطعات دست‌یافته و تمامی قطعات در داخل کشور به دست جوانان این سرزمین تولید می‌شود و بالگردها آماده و بروز می‌شود.

قربانی بابیان اینکه در سال 93 که داعش تا «خانقین» آمد، 17 مورد عملیات شناسایی بالای سر داعش انجام دادیم که جرئت نکردند حتی یک گلوله به سمت ما شلیک کنند، اظهار کرد: هوانیروز در دفاع مقدس و امروز کارهای بزرگی را انجام داده و در حال انجام است که به‌عنوان سرباز ولایت و سرباز شما مردم در خدمت هستیم.

این مسؤول گفت: ما دیدیم وقتی آن شهدا رفتند و الگو شدند برای جوانان، امروز شهید حججی‌ها سر می‌دهند، این یعنی راه ادامه دارد.

وی افزود: خداوند در آیه 23 سوره احزاب می‌فرماید: « مِّنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن ینتَظِرُ ۖ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا» که این آیه اصل ولایتمداری شهدا را نشان می‌دهد.

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه شهدا اصل ولایت‌پذیری و ذوب در ولایت بودند، تصریح کرد: زمانی جنگ شروع شد که سپاه به آن صورت شکل نگرفته بود، ارتش دچار تغییر و تحولاتی شده بود همچنین قبل از دفاع مقدس هم قائله‌های غرب، جنوب و گنبد را داشتیم که شهید کشوری و سایر شهدای هوانیروز نقش بسزایی در آن داشتند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در خصوص شهید کشوری فرمودند: « شهید کشوری از مؤمنین بالله و رجال صادق این انقلاب بود».

قربانی بابیان اینکه شهید چمران شهید کشوری را ناجی پاوه می‌دانست، اظهار کرد: اولین پرواز شب عملیاتی که در منطقه کردستان انجام شد توسط شهید کشوری صورت گرفت که حتی قبل از انقلاب هم کسی چنینی پرواز شبی را انجام نداده بود.

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: شهید شیرودی در مورد شهید کشوری می‌گوید: «احمد استاد من بود».

وی با اشاره به اینکه شهید کشوری و سایر شهدا ازنظر قرآن، مسائل اعتقادی و اصل ولایتمداری واقعاً الگو و اسوه یک انسان مسلمان و یک انسان وارسته هستند، تصریح کرد: شهدای ما متأثر به اصل ولایتمداری بودند.

قربانی ادامه داد: شهدای ما معامله بسیار ارزشمندی با خداوند انجام دادند و حیات ابدی را برای خود به ثبت رسانند.

قربانی به اجرای عملیات اچ 3 توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: این عملیات امروز در دنیا تدریس می‌شود.

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه شهدای ما روح بلندی دارند و شهید کشوری کسی بود که در زمان جنگ دست همسر و فرزندان خود را می‌گیرد و به ایلام در کنار خود می‌برد، تصریح کرد: شهید کشوری کسی بود که جان و مال خود را درراه خدا برای رضای خداوند داد.

وی افزود: شهید کشوری طی دو روز چهل تانک دشمن را زمین‌گیر می‌کند، در سر پل ذهاب چنان بلایی بر سر رژیم عراق آورد که کمر عراق را شکست.

قربانی بابیان اینکه شهید کشوری می‌گوید: « رژیم بعث عراق فکر همه‌جا را کرده بود جز هوانیروز»، اظهارداشت: شهید شیرودی در سرپل ذهاب، شهید کشوری در ایلام، شهید وطن‌پور در جنوب بلایی بر سر گردان‌های زرهی دشمن آوردند که دشمن را زمین‌گیر کردند.

وی ادامه داد: این شهدا و شهدای زیادی رفتند و مقابل دشمن بعثی ایستادند.

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره اینکه در طول هشت سال دفاع مقدس هیچ عملیاتی وجود نداشت که هوانیروز شرکت نکرده باشد، تصریح کرد: 500 هزار ساعت پرواز عملیاتی در طی دوران دفاع مقدس انجام شد که در دنیا بی‌سابقه است.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس 276 نفر از بهترین خلبانان هوانیروز و مهندسین پرواز را تقدیم این نظام کردیم.

قربانی با بیان اینکه شهید کشوری باید الگوی همه جوانان ما باشد، اظهار کرد: دشمن تمام همت خود را گذاشته تا یک خواننده یا فوتبالیست را به الگوی جوانان تبدیل کند چراکه ما کوتاهی کردیم در حالی که باید برای شهدای خود سنگ تمام بگذاریم.

فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه خانواده شهدا عزیزان خود را تقدیم کردند و امروز هم مثل کوه پشت ولایت ایستاده‌اند و پشتیبانی می‌کنند از انقلاب و اسلام، تصریح کرد: برگزاری یادواره‌های شهدا باعث ضربه زدن به دشمن و پادزهری در برابر اقدامات دشمن است.

این مسؤول در ادامه ضمن ابلاغ سلام امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرماندهی محترم ارتش جمهوری اسلامی، گفت: امروز هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر مأموریت‌هایی که در چهارگوش کشور در پشتیبانی از قرارگاه‌های ارتش، سپاه، هنگ مرزی و نیروی انتظامی حضور دارد هوانیروز در بحث مردم یاری و در کنار مردم حضور دارد.

قربانی با اشاره به اینکه در حال حاضر پوشش اورژانس هوایی 17 استان کشور بر عهده هوانیروز است که در خدمت مردم عزیز هستیم، اظهار کرد: هرکجا که مشکلی به وجود آید هوانیروز اولین یگانی است که خود را به صحنه می‌رساند.

وی افزود: در کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه هوانیروز در نصف روز حدود 600 سورتی پرواز انجام داد که در دنیا بی‌سابقه بود و 1100 مصدوم در نصف روز جابه‌جا شد.


نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
جمعه 23 آذر 1397

آخرین خبر : تجهیزات جدید دفاعی ارتش رونمایی می شوند


ایرنا/ جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که تسلیحات جدید این نیرو فروردین ماه سال آینده به مناسبت هفته ارتش رونمایی خواهند شد.

امیر سرتیپ نوذر نعمتی، اظهارداشت: این تسلیحات جدید اکنون در حوزه سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حال ساخت و طی کردن مراحل نهایی هستند. وی با بیان اینکه دستاوردهایی که فروردین ماه رونمایی می شوند در حوزه های رزم زمینی هستند، افزود: سازمان جهاد خودکفایی نزاجا در هشت تا 10 رسته رزم زمینی از جمله تانک ها، زرهی، زده زره، سلاح های تک تیراندازی، جنگال و پهپاد ها ساخت و توسعه تسلیحات دفاعی را بر عهده دارد.

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با تاکید بر اینکه تهدیدات دشمن مدام در حال به روز شدن هستند و ما باید خود را برای رویارویی با آنها آماده کنیم، عنوان کرد: تهدیدات جدید دشمنان به صورت مداوم در حال رصد شدن هستند تا بر اساس نوع تهدیدات و نیازهای نیروی زمینی تسلیحات مورد نیاز در سازمان جهادخودکفایی ساخته شوند.

بر اساس اعلام امیر نعمتی تسلیحات طراحی شده در سازمان جهادخودکفایی نیروی زمینی ارتش با کمک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انبوه سازی می شوند. وی با بیان اینکه در 27 مرداد و هفته دفاع مقدس سال جاری نیز بخش از تجهیزات جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی شدند، گفت: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچون دیگر دستگاه های اجرایی کشور برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برنامه های ویژه ای خواهد داشت.

امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران چندی پیش در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه امسال پهپادهای جدید این نیرو رونمایی می شوند، گفت: پهپادهای جدید در لینک های پروازی جدیدی به انجام ماموریت می پردازند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

akharinkhabar.ir/politics/4824445

نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
جمعه 23 آذر 1397

آخرین خبر : «چشم عقاب» ایرانی دوربردتر از پیشرفته‌ترین رادار اروپایی

این رادار به نسبت مدلهای قدیمی نیاز کمتری به تعمیر و نگهداری داشته، سطح مقطع راداری سازه آن به نسبت نمونه های قبلی پایینتر است و اهداف متفاوتی مثل شناور ، هواپیما ، پهپاد و موشک کروز را کشف می کند.

تجربه تاریخی در نبردهای دریایی نشان دهنده این مسئله است که شناورهای رزمی در صورتی که از پوشش دفاع هوایی خوبی (چه به شکل هواپیماهای رزمی، چه سامانه های راداری و موشکی) برخوردار نباشند در برابر حملات موشکی و هوایی شدیدا آسیب پذیر هستند. تجربه درگیری نا برابر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با ناوگان آمریکا در خلیج فارس در تابستان سال ۶۷ خود گواه بسیار روشنی بر این مسئله است.

نیروی دریایی ارتش با وجود تمام ضربات و مشکلات حاصل ۸ سال جنگ تحمیلی و تحریم های گسترده، وارد دوران پسا دفاع مقدس شده و کم کم فعالیت برای بازسازی و کسب توان بیشتر رزمی را آغاز کرد. بعد از مدتی و بر اساس تدابیر فرماندهی کل قوا، نیروی دریایی ایران از وضعیت یک نیروی ساحلی، خارج و ماموریت های دوربردتری (برای نمونه بحث اسکورت شناورهای تجاری در خلیج عدن) به آن واگذار شد و مسئله شناورسازی در قالب طرح های موج و سینا نیز کم کم شناورهای جدید ایرانی را وارد سازمان رزم نداجا کرد. تجربه های اول مثل ناو جماران یا کلاس سینا بیشتر بر اساس طرح های محافظه کارانه و کم ریسک تر بود تا با هزینه کمتری یک سری از کلیات و مباحث در حوزه طراحی شناورهای رزمی برای صنایع دفاعی و نیروی دریایی مشخص و عملیاتی بشود.

اما همچون بسیاری دیگر از سازمانها و صنایع دفاعی کشورمان، ساخت یک یا دو نمونه اول از یک سامانه و سلاح، باعث توقف و رضایت متخصصان و فرماندهان نشده و هر کدام از محصولات جدید، با نبوغ و نوآوری های متنوعی همراه بوده اند که از هر جهت، توان دفاعی و رزمی جمهوری اسلامی را بالا برده و نشان می دهد اگر در بخش خودروسازی، بیش از ده سال است یک نوع محصول با پولهای سرسام آور تولید و عرضه می شود و هیچ تغییر کیفی یا شکلی محسوسی ندارد، در صنایع نظامی، هر رونمایی با انبوهی از ابتکارات و خلاقیت ها همراه است.

رادارها چشم یک شناور

در هر سناریوی درگیری نظامی؛ چه یک سرباز پیاده مجهز به یک سلاح هجومی را تصور کنید، چه یک فروند جنگنده برای رزم هوایی و چه یک ناو برای مقابله با تهدیدات سطحی یا هوایی، طبیعتا در ابتدا باید بتوانید هدف را ببینید، به هویت او به عنوان دشمن پی ببرید و سپس به سمت او در صورت لزوم با سیستم تسلیحاتی خود اجرای آتش کنید.

رادار ها به صورت امروزی از جنگ جهانی دوم به این طرف در ارتش های جهان وارد خدمت شدند و از کشف اهداف سطحی و هوایی تا کنترل توپ ها و موشک ها کاربرد دارند. اما در چند دهه اخیر مفهوم جدیدی به نام رادار آرایه فازی وارد خدمت شده و در بسیاری از جنگنده ها و شناورهای رزمی به کار می روند. رادارهای آرایه فازی به صورت کلی به دو نوع فعال و غیر فعال تقسیم می شوند.

به زبان ساده یک رادار آرایه فازی، راداری است که به جای داشتن یک دیش، دارای صدها و شاید هزاران گیرنده و فرستنده است. این رادارها دارای قدرت بسیار بیشتری در زمینه توان برون دهی امواج و همچنین مقاومت در برابر سامانه های جنگ الکترونیک هستند. در رادارهای آرایه فازی غیر فعال برای کل المان ها (یعنی فرستنده و گیرنده ها) یک منبع تغذیه کلی وجود دارد ولی در گونه فعال برای هر المان یک منبع تغذیه مجزا وجود دارد.

چشم عقاب ایرانی؛ نگاهی به یک محصول پیشرفته اروپایی

طی روزهای اخیر و در مقر فرماندهی نیروی دریایی ارتش، از یک سری از دستاوردهای نداجا رونمایی شده که در بین این دستاوردها، یک ماکت از سیستم راداری پیشرفته و جدید نیز وجود داشت که این سیستم «چشم عقاب» نامگذاری شده است؛ یک سامانه هدایت تیر سه بعدی غیرچرخان که این سامانه با هدف طراحی کشف و رهگیری بیش از ۱۰۰ هدف سطحی و هوایی و انتقال اطلاعات آنها به سامانه های موشکی و توپخانه نصب شده روی ناوها، طراحی شده است .سامانه چشم عقاب در مرحله آزمایشی قرار دارد و در آینده نزدیک به تولید انبوه خواهد رسید.

منظور از اصطلاح هدایت تیر، همان رادار کنترل آتش است که بحث کشف و رهگیری اهداف و البته هدایت سامانه های تسلیحاتی به سمت اهداف را بر عهده دارد. منظور از بحث غیر چرخان این است که در هر طرف این رادار، یک صفحه حاوی المان های راداری قرار دارد که ثابت هستند و در مجموع پوشش کامل اطراف شناور را کامل می کنند. البته این اولین رادار آرایه فازی نصب شده بر روی شناورهای نداجا نیست بلکه رادار عصر اولین رادار نصب شده با قابلیت آرایه فازی در باند اس بود که بر روی برخی شناورهای نیروی دریایی ارتش نصب شد. این رادار در برابر هدفی با سطح مقطع راداری ۴ متر مربع بردی در حدود ۲۰۰ کیلومتر دارد.

همانطور که اشاره شد برد رادار مورد نظر در حدود ۲۰۰ کیلومتر بوده و ارتفاع کشف آن نیز در حدود ۳۰ کیلومتر است. این رادار در هر وجهه خود دارای ۱۰۰۰ المان بوده و هر وجه قادر به رهگیری همزمان ۳ هدف است. یعنی رادار چشم عقاب توان رهگیری ۱۲ هدف به صورت همزمان را نیز دارد. تعداد کل المان ها نیز با این حساب در "چشم عقاب"، ۴ هزار المان است که هر کدام از این المان ها، نقش مهم و اثرگذاری در کشف و شناسایی هدف ایفا می کنند.

چشم عقاب توانایی بروزرسانی وضعیت اهداف را در زیر ۱ ثانیه در هر نوبت داشته و امکان ارسال تصادفی پالس، تغییر سریع فرکانس و تجزیه و تحلیل سیگنال های اخلالگر را دارد که این توانایی ها جزو زیر مجموعه بحث مقابله بر علیه اقدامات متقابل الکترونیک یا ECCM قرار می گیرد. این رادار به نسبت مدل های قدیمی تر نیاز کمتری به تعمیر و نگهداری داشته و سطح مقطع راداری بدنه و سازه آن به دلیل ساختار و نوع طراحی آن به نسبت نمونه های قبلی بسیار کمتر است. این رادار می تواند اهداف بسیار متفاوتی مثل شناور، هواپیما، بالگرد، پهپاد و موشک کروز را کشف و تعقیب کند.

شکل ماکت و طراحی این رادار ایرانی نیز شبیه به یکی از پروژه های موفق و مشهور در دنیا یعنی طرح APAR از شرکت تالس که یک شرکت چند ملیتی با مرکزیت فرانسه است، می باشد و طبیعتا توانایی های آن نیز در حوزه دریایی و هوایی، همچون اینگونه رادارها، قابل اتکا و دلگرم کننده است.

نکته مهم این است که این رادار تا الان روی سه کلاس از ناوهای محفاظ اروپایی نصب شده و هر سه کلاس ناو مورد نظر ناوهایی با ماموریت تخصصی دفاع هوایی هستند که شامل ناوهای محافظ کلاس Iver Huitfeldt از دانمارک، کلاس De Zeven Provinciën از هلند و کلاس Sachsen از آلمان است. در ادامه، تصاویر این شناورها و رادار مورد نظر که بر روی هر کدام از آنها مشخص شده، آمده است.

کلاس Sachsen

کلاس Iver Huitfeldt

کلاس De Zeven Provinciën

این شناورها در کلاس ناوهای محافظ از جمله پیشرفته ترین شناورهای رزمی هستند که ماموریت تخصصی دفاع هوایی برای آنها تعریف شده و البته در کنار بحث دفاع هوایی توانایی های جنگ ضد زیردریایی و ضد شناور سطحی نیز برای آنها وجود دارد. این رادار برای مثال می تواند تا ۲۰۰ هدف را در آسمان تا فاصله ۱۵۰ کیلومتری به صورت همزمان تعقیب کند. در بحث کنترل آتش نیز این رادار می تواند به صورت همزمان تا ۳۲ تیر موشک با سیستم هدایت نیمه فعال را به سمت اهداف خود هدایت کند. قابلیت هدایت آتش توپخانه دریایی و همچین لینک شدن و استفاده از اطلاعات سنسورهای دیگر از جمله مشخصات این رادار به شمار می آید.

با این اوصاف، رادار ایرانی چشم عقاب در برخی ویژگی ها همچون برد، بالاتر از نمونه مشهور اروپایی قرار می گیرد و این موضوع با توجه به اهمیت کشف هدف و کنترل آتش برای شناورهای دریایی که عملا هم باید با هدف هوایی درگیر شوند و هم با شناورهای سطحی، یک مزیت مهم و بزرگ به حساب می آید. در عین حال، رشد سریع استفاده از رادارهای آرایه فازی در سامانه های پدافندی، جنگنده ها و اکنون شناورهای نیروهای مسلح کشورمان نشان می دهد یکی از مهمترین و استراتژیک ترین فناوری های راداری در جهان، در داخل کشور بومی و گسترده شده و به زودی، چشمان عقاب بسیاری، رو در روی هر نوع متجاوز یا نیروی فرامنطقه ای، در آسمان و زمین و دریا ظاهر خواهند شد.

نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
دوشنبه 19 آذر 1397

آخرین خبر : خط و نشان امیر ارتش برای دشمن

تاریخ انتشار: 97/09/17 9:9

مهر/ معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی در زمینه دیپلماسی دفاعی و نظامی به موازات وزارت امور خارجه در راستای اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران حرکت می‌کند و این نیرو برای مقابله با هر گونه تهدیدی کاملا آماده است و به هیچ متجاوزی اجازه دست درازی و چشم طمع دوختن به منافع ملی و آب های سرزمینی کشور عزیزمان را نمی دهد.

امیر دریادار حمزه علی کاویانی معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش در گفتگو با مهر در خصوص میزان آمادگی این نیرو برای مقابله با تهدیدات احتمالی با توجه به مواضع اخیر رئیس‌جمهور آمریکا، اظهارداشت: سلسله مراتب فرماندهی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده اند که این نیرو برای مقابله با هر گونه تهدیدی کاملا آماده است و به هیچ متجاوزی اجازه دست درازی و چشم طمع دوختن به منافع ملی و آب های سرزمینی کشور عزیزمان را نمی دهد.

وی در ادامه با اشاره به خودکفایی نیروی دریایی در تولید تجهیزات گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی و با اتکا به دانش و توان بومی، تمامی تجهیزات و سامانه های مورد استفاده در نیروی دریایی اعم از شناوری، زیرسطحی، موشکی، اژدر و سایر تجهیزات ویژه در نیروی دریایی توسط صنعتگران و صنایع وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید و در اختیار نیروی دریایی راهبردی ارتش قرار می گیرد که موجب ارتقای توان بازدارندگی و دفاعی کشور شده است.

معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش در خصوص امکان صادرات تجهیزات تولیدی در حوزه دریا گفت: بحث فروش و صادرات تجهیزات دریایی و نظامی به سیاست‌های کلی نظام مرتبط می‌شود و در حوزه اختیارات و برنامه های نیروی دریایی راهبردی ارتش نیست و من نیز نمی‌توانم در این خصوص نظری بدهم. نیروی دریایی یک یگان عملیاتی و بهره بردار از تجهیزات ساخت داخل است و تصمیمی در خصوص صادرات در اختیار نهادها و دستگاه های دیگر است.

وی در پایان درباره برنامه های نیروی دریایی ارتش برای گسترش دیپلماسی دفاعی گفت: نیروی دریای راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا یک نیروی بین المللی، سیاسی، نظامی و علمی است به همین دلیل نیروی دریایی در زمینه دیپلماسی دفاعی و نظامی به موازات وزارت امور خارجه در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حرکت می‌کند. روند این دیپلماسی فعال نظامی با قدرت و جدیت ادامه پیدا خواهد کرد.

نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
یکشنبه 18 آذر 1397

آخرین خبر : اجازه رهبر انقلاب به نیروی دریایی ارتش

تاریخ انتشار: 97/09/12 12:40

تسنیم/ فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی توصیه اخیر رهبر انقلاب به نداجا درباره دریانوردی اقیانوسی را مطرح کرد.

دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، صبح امروز در همایش تشریح آخرین دستاوردهای نیروی دریایی ارتش که در دانشگاه فرماندهی وستاد ارتش برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: ما از طریق دریا می‌توانیم بدون واسطه با همه دنیا در ارتباط موثر با دنیا باشیم. دریا فرصتی برای دستیابی به قدرت جهانی است که میزان دستیابی به این قدرت به شرایط ژئوپلیتیک کشورها بر می‌گردد.

وی افزود: برخی کشورها همه چیز دارند، جز ارتباط با دریای آزاد، بزرگترین نمونه آن کشور روسیه است که برای پیدا کردن جای پای مطمئن در دریا در حال اقداماتی در شبه جزیره کریمه است.

دریادار خانزادی با بیان اینکه با توجه به گستردگی مرزهای دریایی ایران باید یک‌نیروی دریایی در تراز نظام اسلامی باشیم، گفت: تجهیزات دریایی از بالاترین سطح فناوری برخوردار هستند. یک شناور دریایی باید همزمان با زیر سطح، سطح و‌ هوا بجنگد و همین تجهیزات در سطح بالاتری در زیردریایی به کار گرفته می‌شوند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: برای شکل‌گیری یک دیپلماسی دریایی نیازمند تمدن دریایی است و این بدان معنا است که مردم یک کشور زندگی‌ خود را با دریا گره بزنند. در این صورت است که اقتدار و توان نظامی دریایی به وجود می‌آید.

فرمانده نداجا: ناوشکن سهند بسیار پیشرفته‌تر از جماران و دماوند است

خانزادی با بیان اینکه تمدن‌های دریایی بر پایه شهرهای ساحلی استوار هستند، عنوان کرد: توجه به کیفیت و ظرفیت‌های یک ساحل برای شکل‌گیری تمدن دریایی بسیار مهم است. در این بین سواحل اقیانوسی جمهوری اسلامی تمام شرایط برای شکل‌گیری تمدن دریایی را دارند. اگر بندر مرجعی در بندر‌ چابهار وجود داشته باشد، دیگری نیازی نخواهد بود کشتی‌ها با صرف هزینه زیاد به بندرهای امارات بروند. ضمن آنکه سواحل مکران ارتباط بسیار بهتری با کریدورهای شمال و‌ جنوب دارد.

وی ادامه داد: ما فعلا با تمدن دریایی فاصله داریم اما با شتاب بسیار خوبی به سمت ایجاد این تمدن در حال حرکت هستیم.

دریادار خانزادی با بیان اینکه یکی از نقش‌های مهم نیروی دریایی، دیپلماسی دریایی است، اظهار داشت: پیش از اینکه من به این جلسه بیایم از دفتر رهبر انقلاب تماس گرفتند، فرمودند، هر وقت نیروی دریایی برای دریانوردی اقیانوسی آماده است، این کار را انجام دهد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ما دریای خزر را به عنوان دریای صلح و دوستی می‌دانیم و ارتباط خیلی خوبی با کشورهای این حوزه داریم.

وی با بیان اینکه جنگ تحمیلی، ترور و تحریم نتوانست ما را متوقف کند، تاکید کرد: اگر ما در ابعاد مختلف دیپلماسی فعال داشته باشیم به خصوص در حوزه دفاعی می‌توانیم بسیاری از این تحریم‌ها و تهدیدها را پشت سر بگذاریم. در طول تاریخ مستکبران اجازه ندادند دیپلماسی دفاعی در این منطقه شکل بگیرد اما اگر این اتفاق در آینده بیافتد موجب همگرایی بیشتر کشورهای منطقه هرچه بیشتر کشورهای منطقه می شود که منافع زیادی هم برای کشور ما دارد.

خانزادی اظهار داشت: حضور قدرتمندانه در دریا و حضور در بنادر سایر کشورها موجب نمایش قدرت بازدارندگی دریایی می‌شود که این کار بخشی از دیپلماسی دریایی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: همکاری‌های بسیار خوب آموزش و عملیاتی با کشورهای دوست داریم. در اردیبهشت سال آینده اولین رزمایش مشترک امداد و نجات دریایی و مقابله با دزدان دریایی به میزبانی ایران بین کشورهای حاشیه عضو اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی حاشیه اقیانوس هند برگزار می‌شود.

دریادار خانزادی در پایان گفت: امروز ظرفیت‌های صنعتی بسیار خوبی در کشور شکل گرفته است که نمونه بسیار خوب آن همین ناوشکن سهند است که چند روز پیش رونمایی شد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

akharinkhabar.ir/politics/4798210

نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
دوشنبه 12 آذر 1397

آخرین خبر : سورپرایز ارتش برای دشمن

تاریخ انتشار: 97/09/10 9:27

مهر/ ناوشکن «سهند» پیشرفته ترین ناوشکن بومی خاورمیانه با فرمان سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد.

با فرمان سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش ناوشکن «سهند» صبح شنبه به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد و آماده انجام ماموریت های محوله در آبهای آزاد و بین المللی خواهد بود.

امیر سرلشکر «سید عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش، سردار «قاسم تقی‌زاده» جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش، سردار «علیرضا تنگسیری» فرمانده نیروی دریایی سپاه، حجت‌الاسلام «عباس محمدحسنی» رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، «فریدون همتی» استاندار هرمزگان و کارکنان منطقه یکم امامت نداجا، از جمله حاضران در این مراسم بودند.

امیر سرلشکر موسوی فرمان الحاق این ناوشکن به ناوگان رزمی نداجا را اینگونه صادر کرد: «با استعانت از درگاه لایزال الهی و توکل به ساحت نبی مکرم اسلام (ص) و سلاله پاکش و با کسب اجازه از محضر فرماندهی معظم کل قوا، در آستانه 40 سالگی انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی، فرمان الحاق ناوشکن الحاق ناوشکن سهند به ناوگان جنوب نیروی دریایی راهبردی ارتش صادر می گردد. یا حسین یا حسین یا حسین».

متخصصان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی پس از ناوشکن جماران دوباره دست به کار شدند تا پیشرفته ترین ناوشکن بومی خاورمیانه را با نام سهند طراحی و تولید کنند. البته در مدت زمانی کمتر و با قابلیت های فیزیکی و عملیاتی بیشتر، طراحی این شناور با اتکا به دانش فنی داخلی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی بسیار جسورانه و مبتکرانه است.

همین که تصمیم گرفته میشه سازه اصلی و روسازه سهند با ساختاری متفاوت نسبت به جماران با قابلیت رادار گریزی، در بلوک های مجزا طراحی و ساخته شود و در اینجا یعنی حوض خشک شناور به هم متصل و بعد به آب انداخته شد.

قابلیت تهاجمی و تدافعی ناوشکن سهند حدود ۲ برابر جماران است و این تفاوت را در بروز رسانی پرتاب گرهای اژدر و انواع توپ های ضد هوایی و ضد سطحی، سامانه های موشکی سطح به سطح و سطح به هوا، سامانه دقاع نقطه ای، سامانه ضد زیردریایی، قابلیت رادار گریزی، افزایش برد عملیاتی، قابلیت مانور پذیری بالا و همچنین سامانه های الکترونیکی باید جستجو کرد.

مزیت دیگر سهند نسبت به ناوشکن جماران افزایش تعداد موتورهاست که ناوشکن سهند با داشتن ۴ موتور پر قدرت در انجام مانورهای حرکتی از جماران پیشی گرفته است.

پیشرفته ترین ناوشکن بومی خاورمیانه با داشتن سازه بسیار قوی و رادار گریز و افزایش سطح عرشه پرواز، ضمن اینکه کمتر در تیررس رادارهای دشمن قرار دارد، قادره ۱۵۰ روز به همراه شناور پشتیبان در اقیانوس های دور دست و آبهای با تلاطم بالا دریانوردی کند، حالا ناوشکن سهند آماده الحاق به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش شد تا توانمندی و قدرت بیشتری را به این نیروی راهبردی بدهد.

فرمانده کل ارتش: هم افزایی سپاه وارتش اقدامات ناامن کنندگان منطقه را خنثی کرده است

در همین رابطه امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی صبح امروز در مراسم الحاق ناوشکن سهند در منطقه یکم امامت نداجا در بندرعباس بیان داشت: امروز دهمین روز آذرماه ۱۳۹۷ در تاریخ نیروی دریایی روز بسیار مهمی است. روح شهیدان والا مقام سهند در این میدان حاضر، ناظر و شاهد هستند و شهادت می دهند بر اینکه شما توانسته اید و می توانیم هر ناممکنی را ممکن کنید و از این روزهای مهم در تقویم نیروی دریایی کم نبوده است و کم هم نخواهد بود.

وی عنوان کرد: در ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیروی دریایی یک خط روشن و پر افتخار را طی کرده است و در این خط نورانی نقاط عطفی وجود دارد که اشاره به این نقاط اشاره به عظمت انقلاب اسلامی در دمیدن روح خودباوری به ملت اسلامی ایران است.

سرلشکر موسوی اظهارداشت: نیروی دریایی در زمان رژیم گذشته تقریبا همه چیزش وابسته به خارج از کشور بود. ارتش با پیروزی انقلاب اسلامی انرژی متراکم خود را آزاد کرد و برای نظام جمهوری اسلامی ایران افتخارات فراوان آفرید.

به گفته وی، دفاع جانانه و فراموش نشدنی تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر و حماسه بزرگ ۷ آذر که کمر رژیم بعثی را شکست و نیروی دریایی عراق را تا آخر جنگ از عرصه دریا خارج کرد و ۱۰ هزار اسکورت کشتی های تجاری در هشت سال دفاع مقدس از افتخارات نیروی دریایی ارتش است.

فرمانده کل ارتش خاطرنشان کرد: از زمان انتصاب امیر سیاری به عنوان فرمانده نداجا فصل جدیدی در نیروی دریایی ارتش آغاز شد، تاسیس منطقه دریایی جاسک، توسعه منطقه دریایی چابهار، حضور در آبهای آزاد و دور، ساخت شناورهای جدید با کمک صنایع وزارت دفاع و دانشگاه ها، اسکورت کشتی های تجاری و نفتی در خلیج عدن و باب المندب از فعالیت های این دور بود.

وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند: توانایی طراحی، ساخت، ارتقا و تعمیر شناورها فراتر از ساخت یک ناوشکن است که به برکت نظام جمهوری اسلامی نداجا به این فناوری دست یافته است.

فرمانده کل ارتش ابرازداشت: با حضور امیر خانزادی فرمانده جدید نداجا شاهد اوج گیری نیروی دریایی با بهره گیری تجربیات ارزنده گذشته و ویژگی های علمی و نظامی امیر خانزادی، نداجا وارد فصل جدید دیگری شده است.

وی گفت: هم افزایی خوبی میان صنایع دریایی وزارت دفاع، نیروی دریایی ارتش و ارتش ایجاد شده است. این هم افزایی در راستای توسعه و ارتقای نیروهای مسلح در سطح منطقه ای و فرامنطقه ای شده است. هم افزایی دو نیروی دریایی ارتش و سپاه وارد فصل جدیدی شده است. این روحیه و اراده است که ما را حافظ و حاکم امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و دریایی عمان کرده است و می توانیم اقدمات نا امن کنندگان منطقه ای را خنثی کنیم و امنیت را حفظ کنیم.

نظام سلطه به سرکرددگی امریکا و زوج نامشروع رژیم صهیونیستی و کسانی که خود را به آنها می پسبانند و از این چسباندن به دو عنصر نامطلوب بی المللی با ایجاد ناامنی در منطقه ارتزاغ می کنند و به حیاط خود ادامه می دهند و به همین علت است که نظام سربلند جمهوری اسلامی ایران ۴۰ سال است که پنجه در پنجه این مستکبرین انداخته است. دیر نیست که افول و اضمحلال این مستکبرین را شاهد باشیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش: «سهند» پیشرفته‌ترین ناوشکن نظامی ایران است

امیردریادار حسین خانزادی هم در این مراسم بیان داشت: امروز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و به مناسبت روز نیروی دریایی ناوشکن تمام ایرانی سهند به ناوگان جنوب جمهوری اسلامی ایران ملحق شد. این ناو در ۶ سال ساخته و آماده انجام عملیات های محوله است.

وی عنوان کرد: نسل جدیدی از ناوشکن های کلاس موج و نسل سوم جماران به نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در جنوب ملحق شد و در پی آن ناوشکن های دنا و برای بار دیگر ناوشکن جماران را برای چند ماه دیگر احیاء و ه نیروی دریای ملحق خواهیم کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: امروز رستاخیز سهند است و با اراده و باور جوانان ایرانی به عرصه نبرد بازگشته است. سامانه های رانش، قابلیت های مصون بخش امنیت را به منطقه اهدا می کند. اطمینان داریم زمان افول استکبار جهانی به آخر رسیده است و به پاس خون شهدای ناوهای جوشن، پیکان، سهند و سبلان با چشمانی بیدار در دریا ایستاده ایم تا با توسل به درس عاشورا توانایی های ظاهری دشمنان را به زانو درآوریم.

امیردریادار خانزادی با بیان اینکه روزی که مقام معظم رهبری در کارخانجات منطقه یکم بندرعباس ابلاغ فرمودند ناوشکن بسازید با ظرفیت حمل بالگرد و پرتاب موشک، خیلی‌ها فکر نمی‌کردند امروز به این ظرفیت‌ها دست‌یابیم، اظهار کرد: در ۳۰ بهمن سال ۸۸، ناو جماران بعد از تلاش ۱۲ ساله به ناوگان نیروی دریایی ملحق شد، وقتی جماران ملحق شد در حوزه بین‌الملل خیلی‌ها می‌پرسیدند آیا این شناور حرکت هم می‌کند؟ این سؤال معنا دارد، یعنی خیلی کشورها باور نداشتند ایران در زیر فشارهای شکننده تحمیل جنگ و تهدیدات گسترده، توانایی داشته باشد ناوشکنی بسازد که موشک پرتاب کند.

وی با اشاره به اینکه اعزام پیاپی ناوشکن جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با پدیده دزدی دریایی این موضوع را ثابت کرد، تصریح کرد: قطعاً هر پدیده‌ای با نگاه علمی زمانی ثابت می‌شود که تکرارپذیر باشد، ناوشکن دماوند که چند سال بعد در حادثه‌ای ناخوشایند در دریای طوفانی شمال با سخره‌ها برخورد کرد، تکرار این موضوع بود.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در آستانه سالگرد آن سانحه ناوشکنی را که ساختش ۱۲ سال به طول انجامیده بود را به دریا برگرداندیم، ساخت و عملیاتی شدن دماوند در دریای خزر با همت نیروی دریایی ارتش و اراده‌ای که در مجموعه وزارت دفاع نهادینه‌ شده از امروز ۱۸ ماه بیشتر به طول نمی‌انجامد و در تلاشیم این زمان را کوتاه‌تر کنیم، عنوان کرد: علاوه بر ناوشکن دماوند در هفته آینده و ماه‌های پس‌ از آن شاهد الحاق ناوشکن‌های کلاس موج نیز خواهیم بود.

دریادار خانزادی با بیان اینکه ناو سهند ظرفیت بزرگی است که بسیار پیشرفته‌تر از جماران و دماوند است، خاطرنشان کرد: پس‌ازآن در بازه ۶-۷ ماهه الحاق ناوشکن دنا را خواهیم داشت و اوایل بهمن شاهد الحاق نسل جدید از زیردریایی‌های بسیار پیشرفته تماماً ساخت ایران خواهیم بویم.

ویژگی‌های ناوشکن پیشرفته سهند

امیردریادار دوم علیرضا شیخی فرمانده کارخانجات نیروی دریایی ارتش طی سخنانی درخصوص ویژگی‌های ناوشکن پیشرفته سهند گفت: ناوشکن سهند که به دست توانمند مهندسان نیروی دریایی ارتش ساخته شده است، پیشرفته‌ترین ناوشکن نیروی دریایی ارتش است.

وی افزود: این ناوشکن هزار و 300 تن وزن، 96 متر طول و بیش از 25 گره دریایی سرعت دارد.

فرمانده کارخانجات نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ناوشکن سهند توانایی حمل انواع سلاح‌های سطحی، زیرسطحی، هوایی و امکان غافلگیری و به اشتباه انداختن رادار‌های دشمن را دارد، اضافه کرد: با افزایش گنجایش مخزن سوخت، ماندگاری این ناوشکن در دریا بیشتر از ناوشکن‌های موجود در نیروی دریایی ارتش است.

امیردریادارشیخی با اعلام اینکه این ناو شکن قادر است 150 روز به همراه شناور‌های پشتیبان در اقیانوس‌های دوردست و آب‌های با تلاطم بالا دریانوردی کند، اظهار داشت: رادارگریزی، دارابودن سامانه‌های ضد زیردریایی، موشکی سطح به سطح و سطح به هوا، سامانه دفاع نقطه‌ای و انواع توپ‌های ضد هوایی و ضد سطحی از دیگر قابلیت‌های ناو شکن سهند است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

akharinkhabar.ir/politics/4792130

نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
شنبه 10 آذر 1397

آخرین خبر : روایت امیر ارتش از رویارویی مستقیم نیروهای ایران و آمریکا

تاریخ انتشار: 97/09/10 8:58

مهر/ جانشین فرمانده نیروی دریایی گفت: ۲۹ فروردین ۱۳۶۷ یک رویارویی مستقیم میان ایران و آمریکا رخ داد، نیروی دریایی ارتش تنها نیرویی است که پنجه در پنجه نیروهای آمریکایی شده و با آنها مقابله مستقیم داشت است، ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب یک نیروی حرفه‌ای عمل می کند، حرکت شناور ها هم براساس قوانین بین المللی و قاعده عبور بی ضرر است و تا امروز نیز نیروی دریایی آمریکا این قوانین را عمل کرده است.

نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از نیروهای چهارگانه ارتش است که در کنار سایر نیروهای مسلح در ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی وظیفه حراست و حفاظت از منافع کشورمان را برعهده دارد. کارکنان این نیرو از روز های ابتدایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به پاسداری از انقلاب و منافع ایران پرداخته اند و رشادت های آنها در دوران شکوهمند دفاع مقدس به ویژه در مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر و البته زمین گیر کردن نیروی دریایی رژیم بعث عراق در شصت و هفتمین روز از آغاز جنگ و در عملیات مروارید بر کسی پوشانده نیست.

در حوزه دیپلماسی دفاعی و حضور در آبهای بین المللی نیز، نیروی دریایی توانسته حضور موثر و مقتدری داشته باشد و از منافع و منابع جمهوری اسلامی حراست کند. مقابله با دزدان دریایی و تامین امنیت تجارت دریایی از دیگر اقدامات این نیروی ولایی و مقتدر است.

برای آشنایی بیشتر با ماموریت ها و عملکرد نیروی دریایی راهبردی ارتش با امیر دریادار تورج حسنی مقدم «جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش» به گفتگو نشستیم.

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

فرمانده نیروی دریایی ارتش در نشست خبری هفته پیش از رونمایی و الحاق زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند به ناوگان نیروی دریایی ارتش خبر داد. این تجهیزات چه تفاوتی با نمونه های خارجی و گذشته دارند و چه قابلیت هایی دارند؟

در خصوص ناوشکن سهند و زیرسطحی فاتح باید گفت این تجهیزات کاملاً بومی هستند. ناوشکن سهند ورژن جدیدی از ناوشکن جماران در دریای جنوب و ناو دماوند در خزر است. سهند به عنوان یک ناوشکن اقیانوس پیما با توانمندی انجام مأموریت های سطحی، ضد زیرسطحی ، ضد سطحی و ضد هوایی است و قدرت ماندگاری آن در دریا نسبت به نمونه های تولیدی در گذشته بسیار بیشتر است و می تواند فرماندهی تاکتیکی را در دریا برعهده بگیرد و دیگر شناورها را هدایت کند. این شناور از سرعت رانش بالایی برخوردار است و علاوه بر انجام مأموریت های اصلی می تواند مأموریت های فرعی را نیز با توجه به توان حمل بالگرد انجام دهد و البته قابلیت و توانمندی های بسیار بالایی نیز دارد.

در بحث زیرسطحی فاتح باید گفت این زیردریایی از نوع کلاس غدیر توانمندی بیشتری دارد و پیشرفته تر است و توان ماندگاری بیشتری زیر آب نسبت به انواعی دارد که در گذشته از خارج خریداری کردیم و یا در داخل تولید کرده بودیم. به لحاظ تعداد خدمه، تسلیحات و کنترل آتش، از توانمندی ها و قابلیت های به مراتب بهتر و پیشرفته تری برخوردار است و انشاءالله در ورژن های بعدی که از این زیرسطحی تولید می شود، به سامانه AIP که می تواند بحث سکوت در زیر آب را بیشتر رعایت کند مجهز می شود. این زیردریایی در خفا می تواند بازدارندگی بسیار خوبی را در مقابل کشورهای هدف به وجود می آورد.

از برنامه های نیروی دریایی برای ارتقاء تجهیزات این نیرو و البته ارتقاء توان بازدارندگی دریایی کشور بفرمائید و در آینده از چه تجهیزاتی رونمایی می کنید؟

نیروی دریایی ارتش در همه حوزه ها، فعالیت خود را انجام می دهد زیرا نیروی دریایی در واقع یک ارتش کوچک است، یعنی نیروی زمینی که همان تفنگداران باشند و نیروی هوایی دارد و در این یگان ها از هواناوها و هوادریاها استفاده می کنیم و توانسته ایم این تجهیزات را به موشک های پیشرفته تولید داخل مجهز کنیم. البته هم اکنون نیز این تجهیزات به سلاح های پیشرفته مجهز هستند اما به دنبال آن هستیم که تجهیزات را به موشک های پیشرفته تری مجهز کنیم تا بتواند در عمق و برد بیشتری از کارایی آنها استفاده کنیم.

در بحث بالگردها، نیروی دریایی از سه نوع بالگرد ضد سطحی، مین روب و بالگرد ضد زیرسطحی استفاده می کند. یعنی بالگردهای AP نیروی دریایی مأموریت ترابری و ضد یگان های سطحی را با توجه به موشک های هوابه سطحی که دارند به عهده می گیرند و بالگردهای SA۳D مأموریت زیرسطحی را برعهده دارند و برای مقابله با زیردریایی ها به کار گرفته می شوند و بالگردهای RH، مین روب هستند یعنی اگر عملیات مین روبی را دشمن انجام دهد، این بالگردها می توانند مین روبی را انجام داده و کانالی را برای عبور یگان های شناور باز کنند. این بالگردها به سلاح های موشکی و تیربار مجهز شده اند. در بحث هواناوها هم به همین شکل است و ما هواناوها را به موشک مجهز کرده ایم و سعی داریم در بحث کنترل آتش و موشک آنها را ارتقا و تجهیزات آن را توسعه بدهیم.

در جایی گفته بودید سامانه کمند تا پایان سال روی شناورهای نیروی دریایی نصب می شود، این فرآیند در چه مرحله ای است؟

سامانه کمند در آینده ای نزدیک روی ناوشکن سهند نصب می شود. این سامانه مانند نمونه خارجی فالانکس یک تیربار با ریت بسیار بالاست که حدود چهار هزار گلوله در دقیقه می تواند شلیک کند. هفته پیش که در بندرعباس بودم از نزدیک از این سامانه بازدید کردم و با خواست خدا مراحل نهایی آن در حال انجام است. نیروی دریایی قصد دارد با ناوشکن سهند کل اقیانوس ها را بپیماید. یعنی از سمت سریلانکا و تنگه مالاکا به سمت ونزوئلا و آمریکای جنوبی برویم و بعد از آن عرض اقیانوس اطلس را طی و با عبور از کانال سوئد و اقیانوس هند به خلیج فارس برگردیم. در این مأموریت، ناو خارک در کنار ناو سهند به کار گرفته می شود و سامانه کمند که یک سامانه دفاع نقطه ای بر روی ناوشکن سهند نصب و از آن بهره برداری می شود.

یکی دیگر از موضوعاتی که در سالهای اخیر شاهد آن هستیم، اعزام ناوگروه های دریایی ارتش به کشورهای مختلف مانند چین و ایتالیا است. آیا برنامه ای برای اعزام ناوگروه به دیگر کشورها دارید؟ چگونه ایران که در تحریم قرار دارد توانسته به این توانمندی برسد که در آبهای آزاد و اقیانوس ها حضور پیدا کند و اینگونه مناسبات با سایر کشورها داشته باشد؟ از سوی دیگر اینگونه مناسبات چه دستاوردی برای کشور ما می تواند داشته باشد؟

نیروی دریایی، نیرویی است که می بایست از منافع و منابع جمهوری اسلامی ایران در دریای آزاد و اقیانوس ها دفاع کند. در حال حاضر ناوگروه های ارتش جمهوری اسلامی ایران به اقیانوس هند، دریای سرخ، خلیج عدن و باب المندق برای پاسداری از منافع کشور اعزام می شوند. همانطور که می دانید حضور در دریاهای دور نیازمند توانمندی ها و تجهیزات خاصی است. یکی از برنامه های ما در آینده نزدیک اعزام دو یا سه فروند شناور مجهز به بالگردهای خاص برای ماموریت به کشور ونزوئلا در آمریکای جنوبی است که ممکن است این ماموریت ۵ ماه طول بکشد. ماندگاری و استقامت در دریا نیازمند تجهیزات ویژه و نیروی انسانی خاصی است که خوشبختانه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از این توانمندی ها برخوردار است.

نیروی انسانی در نیروی دریایی ارتش در دو شهر نوشهر و مرکز آموزش تخصصی رشت به عنوان درجه داری در حال تحصیل هستند. این نیروها با توکل به خدا و با روحیه ای بالا کار خود را انجام می دهند. معمولاً نیروهای دریایی در جهان که به ماموریت های دریایی اعزام می شوند، یک عقبه دارند و نیروهای پشتیبانی کننده ای از آنها پشتیبانی می کنند اما جمهوری اسلامی ایران تاکنون تیم هایی را که به ماموریت های مختلف اعزام کرده بدون عقبه بوده است و شناورهای اعزام شده به لحاظ فنی و تعمیرات با توجه به دانش، تخصص و مهارتی که کسب کرده و آموزش هایی که می بینند عمل می کنند و بحمدلله توانسته اند از پس این ماموریت ها به خوبی برآیند. البته بنابر موارد در برخی بنادر برای تامین آب آشامیدنی پهلو می گیرند. انجام ماموریت اعزام ناوگروه به آمریکای جنوبی که مدنظر شما است ۵ ماه به طول می کشد و در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد.

نیروی دریایی در بسیاری از حوزه ها سردمدار بوده است. در بحث دیپلماسی دفاعی شاید بتوان گفت نیروی دریایی راهبردی ارتش پیشتاز باشد. از اقدامات و برنامه هایتان برای گسترش دیپلماسی دفاعی در آینده بفرمایید؟

نیروی دریایی یک نیروی بین المللی، نظامی و علمی است. همینکه شناورهای ما به نقاط دوردست اعزام می شوند و پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی را در مناطق دور به احتزاز درمی آورند در واقع به نوعی دفاع از منافع و منابع حیاتی کشورمان است و دیپلماسی فعال دفاعی کشور را نیز نشان می دهد. استحکام بخشیدن به بحث دیپلماسی کشور و ارتقای جایگاه بین المللی جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی و همچنین مشارکت در بحث تامین امنیت تردد کشتیرانی و اقتصاد جهانی یکی از ماموریت های نیروی دریایی راهبردی ارتش است.

از سویی دیگر، کشورهای حاشیه اقیانوس هند یک اجلاس را در قالب IONS تشکیل دادند که هر دو سال ریاست آن عوض می شود و ریاست این دوره بر عهده ایران است. هفته قبل امیر خانزادی فرمانده محترم نیروی دریایی به هند سفر کرده و در این اجلاس سخنرانی کردند. برنامه نیروی دریایی، تقویت حضور در دریاها است و راهبرد را هم امام راحل برای ما مشخص کرده اند، یعنی مقاومت و حضور موثر در صحنه. ما برای اینکه بتوانیم از منافع خود در آبهای بین المللی دفاع کنیم، می بایست شناورهای خود را با قدرت در دریاها حفظ کنیم. اعزام ناوگروه ها به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی یکی دیگر از اقدامات نیروی دریایی در راستای تقویت دیپلماسی دفاعی است. البته برگزاری رزمایش ها با سایر کشورها نیز در راستای گسترش همکاری و تعامل با سایر کشورها برگزار می شود.

دریا بسیار مهم است زیرا از ۷ هزار کیلومتر مرکز کشور، ۳ هزار کیلومتر آن مرز آبی است. از طرفی دیگر حدود ۹۳ درصد صادرات و واردات کشور از طریق دریا انجام می شود. به همین دلیل برقراری امنیت تجارت دریایی برای ایران اسلامی بسیار مهم است و نیروی دریایی باید با قدرت و صلابت وارد این عرصه شود. البته این اقدامات در زمان جنگ تحمیلی هم انجام شد و اسکورت کشتی های نفتی و تجاری بر عهده نیروی دریایی و با همکاری نیروی هوایی ارتش بود. نیروی دریایی دو ناو خود را در دفاع از منافع ایران برای صادرات نفت در دوران جنگ تحمیلی از دست داد و با رشادت فراوان صادرات نفت حتی یک روز هم قطع نشد. نیروی دریایی در جنگ تحمیلی توانست در همان ۶۷ روز اول توان رزمی نیروی دریایی ارتش بعث عراق را نابود کند که تا پایان جنگ هم این رژیم نتواند توان دریایی خود را بازسازی کند.

با توجه به اوج گیری تهدیدات آمریکا علیه ایران آمادگی نیروی دریایی ارتش برای پاسخ به این تهدیدات احتمالی چگونه است؟

آمریکا از ابتدای انقلاب اسلامی ایران را تحریم و یا تهدید کرده است و با هر وسیله ای که در اختیار داشته تلاش کرده جلوی پیشرفت اقتصادی و سیاسی کشور را بگیرد. امروز نیز می خواهد فشار اقتصادی مضاعفی را بر کشور تحمیل کند. آنها با تحریم و فشار می خواهند جمهوری اسلامی را در قفس کرده و کنترل کنند و از سوی دیگر تلاش دارند بازوهای اقتدار منطقه ای ایران را تضعیف کنند اما اگر ما بخواهیم به تهدیدات آمریکا توجه کنیم، باید صحنه تهدیدات را مدنظر قرار دهیم. این عرصه تنها به مرزهای آبی و خاکی کشور ما محدود نمی شود و عقبه بسیار گسترده تری دارد؛ مانند سوریه، لبنان و فلسطین. آمریکایی ها در راهبرد خود می خواهند بر انرژی خلیج فارس مسلط شوند، از طرفی راهبرد پیشگیرانه را در دستور کار خود دارند و با هر کشوری که تحت فرمان او نباشد مقابله می کنند.

جمهوری اسلامی که حق طلب است و روی پای خود ایستاده و پرچم آزادی و حق طلبی را در جهان برافراشته مورد هجمه و فشار آمریکائی ها است. از طرفی دیگر دشمنان انقلاب با استفاده از رسانه و شبکه های اجتماعی می خواهند به ملت های جهان بگویند که ما طرفدار شما هستیم. در مقابل این سیاست ها جمهوری اسلامی سیاست دفاع و بازدارندگی را اتخاذ کرد. ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی به عنوان بخشی از نیروهای مسلح می بایست با شناخت محیط داخلی و خارجی برای مقابله با تهدیدات خود را آماده کند.

ما معتقدیم اگر تهدیدی متوجه کشور باشد از طریق دریا است. بنابراین وظیفه نیروی دریایی بسیار سنگین است. نیروی دریایی به لحاظ آمادگی نظامی و دفاعی در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و راهبرد آمادگی فردی، سازمانی و تجهیزاتی را دنبال می کند. خوشبختانه نیروهای ما با اعتقادات بسیار قوی و روحیه شهادت طلبی آماده دفاع از کشور تا پای جانشان هستند. تجهیزات نیروی دریایی نیز روز به روز در حال پیشرفت و آماده دفاع از سرزمین هستند. الحاق ناوشکن سهند و زیرسطحی فاتح در روزهای اخیر نیز در جهت تقویت توان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد. نیروی دریایی اهدافی را برای خود مشخص کرده و کارکنان این نیرو آماده اند به عنوان سربازان ولایت در مقابل تهدیدات، ایستادگی و از کشور دفاع کنند.

آیا تحریم ها تاثیری بر عملکرد و برنامه های نیروی دریایی ارتش دارد؟

تهدیدها تا به امروز با حول قوه الهی نتیجه عکس داشته و موجب شده نیروهای مسلح از جمله نیروی دریایی با تعاملی که با صنعت و حوزه دانشگاهی داشته اند به پیشرفت های خوبی دست یابند.

البته تحریم ها مختص امروز نیست و حوزه نظامی از ابتدای انقلاب در شدیدترین تحریم ها قرار داشته است اما با اتکا به دانش داخلی و باور به اصل ما می توانیم، توانسته ایم به پیشرفت های خوبی برسیم. در این سالها تجهیزات بومی متعددی مانند ناو پیکان و دماوند تولید و به کار گرفته شده و در آینده ای نزدیک نیز خبرهای بسیار خوبی از تولید تجهیزات جدید خواهید شنید. اینها نشان می دهد که تحریم تاثیری نداشته است و تعامل میان صنعت و دانشگاه و نیروهای مسلح موجب شده نیروهای مسلح ما با تجهیزات خوبی به ماموریت های خود ادامه دهند.

با توجه به توان نیروی دریایی ارتش در تولید تجهیزات و شناورهای سطحی و زیرسطحی آیا برنامه‌ای برای صادرات این تجهیزات وجود دارد؟

بحث فروش تجهیزات بستگی به تقاضای کشورهای خارجی دارد، ما در نمایشگاه های دریایی محصولات خود را ارائه می دهیم که اگر سفارشی وجود داشته باشد می توان به بحث فروش هم رسید. البته فروش تجهیزات در حوزه اختیارات سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.

مسئله‌ای که هر چند وقت یک بار خبرهایی از آن منتشر می‌شود و حتی رئیس جمهور آمریکا درباره آن صحبت می‌کند تنش میان نیروهای دریایی ایران با واحدهای دریایی آمریکا در منطقه است آیا خاطره این در این باره دارید؟ نظر شما درباره حضور قدرت‌های بیگانه در خلیج فارس و دریای عمان چیست و آیا کشور های منطقه توان تامین امنیت دریایی را دارند؟

۲۹ فروردین ۱۳۶۷ یک رویارویی مستقیم میان ایران و آمریکا رخ داد، نیروی دریایی ارتش تنها نیرویی است که پنجه در پنجه نیروهای آمریکایی شده و با آنها مقابله مستقیم داشت است، ارتش جمهوری اسلامی ایران در قالب یک نیروی حرفه‌ای عمل می کند، حرکت شناور ها هم براساس قوانین بین المللی و قاعده عبور بی ضرر است و تا امروز نیز نیروی دریایی آمریکا این قوانین را عملکرد است، البته در برخی موارد یگان‌های هوایی آنها قوانین را نقض کردند که با اخطار قرارگاه پدافند هوایی خاتم ارتش به سرعت حرکت خود را اصلاح کرده اند. در حوزه خلیج فارس نیز وظیفه حراست از آبهای سرزمینی و منافع ایران بر عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به خوبی این حراست و حفاظت انجام می گیرد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

akharinkhabar.ir/politics/4792035

نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
شنبه 10 آذر 1397

آخرین خبر : نمایش اقتدار تیز پروازان در آسمان کیش

تاریخ انتشار: 97/09/06 11:27

تسنیم/ عصر روز گذشته، همزمان با آغاز به کار نمایشگاه بین‌المللی صنایع هوایی در جزیره کیش، انواع مختلفی از هواپیماها در آسمان محل برگزاری نمایشگاه، نمایش هوایی اجرا کردند.

در این نمایش، جنگنده‌های اف 14، اف 4، صاعقه 1، سوخو 22 از نیروی هوایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه به همراه جنگنده‌های میگ 29 روسیه از تیم آکروباتیک پرستوهای روسیه مشارکت داشتند.

از سوی دیگر، هواپیماهای توکانو سپاه و PC-7 ارتش نیز در نمایش هوایی حضور داشتند.

از دیگر تیم‌هایی که روز گذشته در آسمان کیش نمایش هوایی اجرا کردند، تیم آکروباتیک هوایی زنبورهای بالتیک (Baltic Bees) بود که با جت‌های L-39 در آسمان محل برگزاری نمایشگاه، نمایش هوایی اجرا کردند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

akharinkhabar.ir/politics/4777719

نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
سه شنبه 6 آذر 1397

آخرین خبر : "ارتش" مسئول امنیت مرزهای مشترک کشور با افغانستان شد

تاریخ انتشار: 97/09/05

تسنیم/ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در ماه‌های اخیر، نیروی زمینی ارتش مسئولیت مرزبانی مرز‌های مشترک با افغانستان را بر عهده گرفته است.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح، صبح دوشنبه در یازدهمین همایش فرماندهان نزاجا و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ماه‌های اخیر، نیروی زمینی ارتش مسؤلیت مرزبانی مرز‌های مشترک با افغانستان را بر عهده گرفته است. قطعا ما مرزهای امن‌تری را نسبت به گذشته خواهیم داشت.

وی افزود: افغانستان کشوری است که دچار برخی از نگرانی‌ها و نا‌امنی‌هاست و ممکن است که اتفاقاتی در مرز‌های مشترک به وجود‌ آید، با استقرار نیروی زمینی و ایجاد استحکامات و برنامه‌ریزی‌هایی که صورت می‌گیرد، ان‌شاءالله امن‌ترین مرز‌ها را در این منطقه داشته باشیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین درباره جزئیات همایش امروز فرماندهان نزاجا گفت: امروز نیروی زمینی ارتش فرماندهان خود را در رده تیپ و هم‌تراز آن گرد آورده است و برنامه‌ریزی‌های مناسبی را برای آینده انجام می‌دهد.

سرلشکر باقری ادامه داد: در این جلسه در خصوص مهم‌ترین تهدیدات پیش‌روی کشور، تهدیدات محتمل دفاعی و راه‌های ارتقای بازدارندگی و مصون‌سازی کشور صحبت کردیم و مهم‌ترین محور‌هایی که در نیروی زمینی باید به آن توجه شود، مورد تاکید قرار گرفت.

وی افزود: همچنین در مورد ابعاد مختلف اقدامات اطلاعاتی مهندسی هوانیروز و سایر ابعاد نیروی زمینی نکاتی را به فرماندهان مطرح کردیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: در دوره مسئولیتی اخیر، نیروی زمینی ارتش از نظر ارتقای توان نیروی انسانی، جذب نیروی مومن و معتقد، آموزش مناسب و سازماندهی ارائه تجهیزات مناسب‌تر در حال رشد است. امروز با اطمینان بیشتری می‌تواند از مرز‌های کشور دفاع کند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

akharinkhabar.ir/politics/4775181

نوع مطلب : ارتش ، نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهدی نصرتی
دوشنبه 5 آذر 1397
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو